Новгород-Сіверська міська рада
Анонси

  ПАМ′ЯТНИКИ

  Назад

  СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ МОНАСТИР

  Цілий комплекс безцінних архітектурних шедеврів надають дивовижної неповторності місту. Неможливо уявити Новгород-Сіверський без Спасо-Преображенського монастиря, комплексу культових, громадських і господарських споруд XII – XVII століть. Душею і серцем комплексу є Спасо-Преображенський собор, видатна пам’ятка архітектури доби класицизму, споруджений за проектом видатного архітектора Джакомо Кваренги у 1791 – 1796 роках. Тут знаходиться могила останнього гетьмана України - графа О.К.Розумовського. Відреставрований собор вражає своєю красою і величчю. У 1990 році в архітектурному комплексі колишньої обителі відкрито єдиний не лише в Україні, а і поза її межами історико-культурний заповідник ˮСлово о полку Ігоревімˮ. Зразком оборонного мистецтва XVII століття є збудовані у 1680 році муровані стіни з вежами загальною довжиною 800 м. Улюбленою серед численних відвідувачів є Північна вежа, з висоти якої розгортається чаруючий краєвид деснянських просторів. Спасо-Преображенський монастир був заснований наприкінці ХІ ст.і знаходився за 2-3 км від давнього Новгорода-Сіверського. Перші будівлі були дерев’яні. А першою мурованою будівлею став Спасо-Преображенський собор, зведений наприкінці ХІІст. У 1657р універсалом гетьмана Виговського монастир зі всіма маєтностями був переданий архієпископу Лазарю Барановичу. До 60-х рр XVII в монастирі розміщувалася резиденція чернігівських архієпископів. Лазар Баранович відбудував княжий Спаський собор, зробивши його трипрестольним, трапезну, корпус настоятеля, оборонні вежі. У 1667р. тут було відкрито бурсу для учнів славяно-латинської школи. Через десятиріччя школу переведено до Чернігова і ще через десятиріччя перетворено на колегіум. Потрібно зауважити, що це був другий після Києво-Могилянської колегії вищий навчальний заклад у Наддніпрянський Україні. Тут же відкривається і друкарня. Правда, 1679 року Лазар Баранович перевіз друкарню до Чернігова, де вона плідно працювала ще протягом 100років. 22 січня 1787 року до монастиря завітала цариця Катерина II. Вона взяла участь у освяченні Іллінської церкви, збудованої при настоятельському корпусі, і пожертвувала великі кошти на спорудження нового собору. У 1795 році було створено окрему Новгород-Сіверську єпархію, а у Спасо-Преображенському монастирі почала діяти духовна семінарія.

  * * *

  УСПЕНСЬКИЙ СОБОР

  Одна з найдавніших пам'яток, що дійшла до нашого часу — Успенський собор.

  Розташований на високому пагорбі серед зелені садів і низьких одноповерхових будиночків, він вирізняється струнким, спрямованим угору білосніжним силуетом. Собор був закладений у 1671 р. на місці давньоруського храму.

  Проте його спорудження дуже затягнулось — спочатку через те, що чернігівський архієпископ Лазар Баранович, який його розпочав, основну увагу приділяв будівництву в Чернігові, а потім через те, що за наказом Петра І муроване будівництво заборонялось всюди, крім Санкт-Петербурга.

  Спорудження Успенського собору поновили тільки в 1721 р. — через п'ятдесят років після закладення.

  * * *

  МИКОЛАЇВСЬКА (МИКІЛЬСЬКА) ЦЕРКВА

  На північ від Успенського собору, на крутосхилому пагорбі край дороги, яка здавна вела на гору, до Замку і міста, в 1760 р. було споруджено дерев'яну церкву на честь святого Миколи — покровителя всіх мандрівників, мореплавців та торговців.

  Розташування на вершині вимагало від будівлі виключно висотної скерованості. Отож і поставили новгород-сіверські теслі найбільш виразну для такого місця споруду — хрещатий однобанний багатоярусний храм.

  Його пірамідальний силует логічно довершує обриси пагорба. М'які форми критих ґонтом дахів і заломів, прямовисне шалювання площин надають Миколаївській (Микільській) церкві одночасно з урочистою піднесеністю рис людяності. Впадає в око характерна для українського народного зодчества деталь — скошені кути одвірків.

  Миколаївську церкву можна вважати однією з найкращих дерев'яних барокових храмових споруд Сіверщини, що збереглись у лихоліттях XX ст.

  * * *

  ДЕРЖАВНА ГІМНАЗІЯ ІМЕНІ К.Д.УШИНСЬКОГО

  В 1782 р. імператриця Катерина II створила особливу комісію по організації народних училищ. За затверженим цією комісією в 1786 р. „Статутом народним училищам у Російській імперії” було засновано загальностанові училища двох типів: у губернських містах- "головні” чотирикласні з чотирма учителями, у повітових містах- "малі” двокласні з двома учителями.

  Оскільки Новгород- Сіверський з 1782 по 1796 рік був центром намісництва, тобто губернським містом, то в ньому і було відкрито 11 лютого 1789 головне народне училище, перше в Лівобережній Україні.

  В 1918 році у відповідності до „Декларації про єдину трудову школу”, виданою радянською владою, була ліквідована різнотипність загальноосвітніх шкіл, яка існувала до революції.

  В приміщенні колишньої гімназії була відкрита трудова дев’ятирічка (І – V і VІ – ІХ класи).

  В 2003 році нашу школу двічі відвідав Президент України Леонід Данилович Кучма.

  Зважаючи на педагогічні традиції Новгород – Сіверської загальноосвітньої школи – інтернату І – ІІІ ступенів ім К. Д. Ушинського видані указ Президента та розпорядження Кабінету Міністрів України про утворення Новгород – Сіверської державної гімназії ім. К. Д. Ушинського (додатки 1 і 2), яка розпочинає свою діяльність з 1 січня 2004 року.

  * * *

  ДЕРЖАВНА ГІМНАЗІЯ №1 ІМЕНІ Б.О.МАЙСТРЕНКА

  З далеких років місто Новгород-Сіверський було відоме як один з найбільших центрів освіти на Лівобережній частині України.

  Тут була відкрита перша в Лівобережній Україні чоловіча гімназія. Великі традиції у Новгород- Сіверського і в галузі жіночої освіти. В 1826 р. у місті була відкрита жіноча прогімназія.

  В 1889 році прогімназія була реформована в гімназію, спочатку 7-річну, а з 1915 року - 8-річну. Випускниці, що закінчували 7 класів отримували право викладати в початкових школах, 8-й клас був педагогічний, він давав право викладати в гімназіях елементарний курс російської мови, арифметики та елементарний курс історії, право бути домашньою вчителькою, а ті, хто закінчував 8-й клас з золотою медаллю, отримували звання домашньої наставниці.

  У 1918 році гімназія була реформована в семирічну школу 1-2 ступенів, так звану єдину трудову школу.

  У 1919-1920 рр. в школі 1-го ступеня (4 класи) було 45 учнів (20 хлопчиків, 25 дівчаток) працювало 2 вчителя, в школі 2-го ступеня (3 класи) було 50 учнів, з них - 44 хлопці та 6 дівчат, працювало 12 вчителів. Приміщення гімназії у ті роки також використовувалося для вчительських курсів.

  Семирічкою школа була до 1933 року, коли відбулася чергова шкільна реформа, і семирічна школа була перетворена в середню школу з 10-річним терміном навчання.

  Гімназія носить ім'я випускника школи Героя Радянського Союзу Майстренка Бориса Олександровича.

  У 2004 році було приведено капітальний ремонт приміщень за сприянням Президента України.

  * * *

  ТОРГОВІ РЯДИ

  У 1805 році імператор Олександр І затвердив проект перепланування Новгорода-Сіверського.

  Забудову у той час проводили з використанням класичних "зразкових проектів".

  Так в кінці XVIII — початку XIX ст. на місці давнього рову, який оточував дитинець Новгорода-Сіверського та старого міського торжища були побудовані торгові ряди та склади.

  Комплекс багаторазово перебудовувався. Складається з двох одноповерхова прямокутних будівель. Довгі корпуси повернені на південь аркадами галерей. Широкі арки спираються на міцні прямокутні стовпи, прикрашені неглибокими нішами. Під обома корпусами є великі підвали. Торгові ряди й сьогодні використовуються за призначенням — тут розміщені численні крамниці.

  * * *

  ЗАМКОВА ГОРА

  Останець правого високого берега (50 м) Десни з крутими схилами та площею до 2 га. Тут містився дитинець, резиденція новгород-сіверських князів ХІ-ХІІІ ст.

  * * *

  ПАМ'ЯТНИК КНЯЗЮ ІГОРЮ

  На центральній площі встановлено оригінальний кінний пам'ятник герою "Слова о полку Ігоревім" Ігорю Святославичу (куля над головою вершника символізує сонячне затемнення, віщував князю поразки в битві з половцями).

  * * *

  ПАМ'ЯТНИК ЯРОСЛАВНІ

  Єфросинія Ярославна, дочка князя Галицького, відома в історії просто по батькові, була одружена з Ігорем, князем Новгород-Сіверським, головним героєм «Слова о полку Ігоревім», і прославлена в віках своїм «плачем», увічненим в цьому творі.

  Статус княгині як Новгород-Сіверської став достатньою підставою для встановлення тут пам'ятника героїні епосу.

  Пам'ятник встановили на високому пагорбі поруч з монастирем, княгиня в повний зріст стоїть на обриві і схвильовано дивиться за Десну.

  * * *

  ПАМ'ЯТНИК БОЯНУ

  Легендарний давньоруський співець і поет, який згаданий ще в «Слові о Полку Ігоревім», і деколи помилково значиться автором цього «Слова», знайомий кожному по шкільній програмі, теж удостоївся в Новгороді-Сіверському увічнення пам'ятником. Як і Ярославні, йому дісталося місце на високому, на крутому березі Десни. Співакові відведена під постамент Замкова гора, колишнє старовинне городище, одне з багатьох городищ по Десні, з характерними їх особливостями. Саме тут, до речі, і була, мабуть, резиденція головного героя «Слова о Полку Ігоревім».

  Боян зі своїм музичним інструментом відображений у якийсь із драматичних моментів розповіді. Він як раз відпустив руку після чергового акорду і збирається, витримавши паузу на нервах глядача, знову грати і співати.

  * * *

  ПАМ'ЯТНИК БОГДАНУ ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ

  Пам'ятник Богданові Хмельницькому встановлено у 1961 році до 300-річчя возз'єднання України з Росією.

  * * *

  ВОДОНАПІРНА БАШТА

  Цегляна водонапірна башта, побудована в 30-ті роки минулого століття. На башті збереглося два мозаїчних зображення радянських вождів - Леніна і Сталіна.

  * * *

  БУДИНОК МЕДВЄДЄВА

  Колишній будинок купця Ф. Медведєва в 1899 році (за іншим даними в 1902 році. Автор проекту, імовірно, В. Лошаковский.

  * * *

  Будівля колишнього земства - XIX століття.

  * * *

  ЗАЛІЗНИЧНИЙ ВОКЗАЛ

  Побудовано в 2003-мУ році за ініціативою другого президента України Л. Д. Кучми.

  Назад  20 Квітня 2018 18:00
  В актовій залі відділу освіти, молоді та спорту Новгород-Сіверської міської ради за адресою: вул. Князя Ігоря, 32, м. Новгород-Сіверський, відбудеться публічний звіт міського голови Олега Бондаренка за підсумками діяльності виконавчих органів та депутатів міської ради за 2017 рік. На захід запрошуються мешканці міста, представники ЗМІ, громадських організацій та політичних сил.

  20 Квітня 2018 12:20
  Для оперативного надання громадянам консультацій у сфері виконання судових рішень про стягнення аліментів та про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов'язаних з трудовими правовідносинами, при Головному територіальному управлінні юстиції у Чернігівській області діють телефонні гарячі лінії. Посадові особи, що консультують з даних питань: Ніконова Анна Петрівна, щоденно з понеділка по п'ятницю, від 8:30 до 13.00 години, тел.(0-22)774-515, виконання судових рішень про стягнення аліментів та Олєйнікова Людмила Миколаївна, щоденно з понеділка по п'ятницю, від 8:30 до 13:00 години, тел. (0-22)676-738, виконання судових рішень про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплат, пов'язаних з трудовими правовідносинами.

  03 Травня 2017 15:13
  До відома мешканців міста Новгород-Сіверський. З 08 травня 2017 року розпочинається рух міського автобусу за маршрутом: Автостанція – Площа –Покровщина – Дачна. Розклад руху автобусу (ранковий): Автостанція 06 год. 50 хв. - Площа 07 год. 05 хв. - Покровщина 07 год. 35 хв.. - Площа 08 год. 05 хв. - Дачна 08 год. 30 хв.. Розклад руху автобусу (вечірній): Автостанція 17 год. 00 хв. - Площа 17 год. 15 хв.. Покровщина 17 год. 45 хв. - Площа 18 год. 15 хв.. Вартість квитка на проїзд в міському автобусі становить 0.01 грн. Періодичність руху - 1, 2, 3, 4, 5 днях тижня.

  01 Січня 2017 18:17
  Розклад руху потягу Суми-Новгород Сіверський: Потяг №329 м.Суми відправлення 15:42 м.Шостка прибуття 20:17 відправлення 20:40 м. Новгород-Сіверський прибуття 21:25 Потяг №330 м.Новгород-Сіверський відправлення 22:05 м.Шостка прибуття 22:50 відпралення 23:13 м. Суми прибуття 04:10 Потяг курсує по понеділках, середах, четвергах, суботах. Ціна квитків: купе - 142,03 грн. плацкарт - 100,74 грн. Ціни коливаються в залежності від бажання пасажирів отримати білизну,чай.

  01 Липня 2016 14:00
  До відома мешканців міста Новгород-Сіверський. З 01 липня 2016 року розпочав рух міський автобус. Вартість квитка на проїзд в міському автобусі становить 0,01 грн. РОЗКЛАД РУХУ МІСЬКОГО АВТОБУСУ 6 год. 55 хвилин. АТП - Площа; 7 годин 10 хвилин Площа - Радгосп; 7 годин 25 хвилин Радгосп - Площа; 7 годин 40 хвилин Площа - Льонозавод; 7 годиг 55 хвилин Льонозавод -Площа; 8 годин 10 хвилин Площа - АТП. РОЗКЛАД РУХУ МІСЬКОГО АВТОБУСУ 16 годин 55 хвилин АТП - Площа; 17 годин 05 хвилин Площа - Льонозавод; 17 годин 20 хвилин Льонозавод - Площа; 17 годин 35 хвилин Площа - Радгосп; 17 годин 50 хвилин Радгосп - Площа; 18 годин 05 хвилин Площа - АТП.

  Як Ви уявляєте облаштування території перед будівлею міської ради?